Karel İstanbul Yetkili Satıcı ve Servisi

Telefon Santrali Nasıl Kurulur?

Firmaların iletişim ihtiyaçlarını karşılamada telefon santralleri büyük önem taşıyor. Çağrı trafiğinin aksamaması için, santral kurulumu yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Bu noktaların ihmal ya da göz ardı edilmesi ileride iletişim sorunları doğurabileceğinden dolayı santral kurulum ve montajının, teknik servislere ya da uzman kişilere yaptırılmasını tavsiye ediyoruz.

 

Santral kurulumu yapmadan önce yerin tespiti ve keşif yapılmalıdır. Telefon Santralının kurulacağı yer direk güneş ışığı almayan, rutubet veya nem bulunmayan, yüksek gerilim ve manyetik alanlardan uzak olmalıdır. Firmalarda, sistem odası bulunuyorsa Telefon Santral kurulumu bu alana yapılmalı, telefon santralı montajı, zemine yakın bir yere yapılacaksa sonradan müdahale ihtimaline karşın yerden belli bir yüksekliğe (en az 1 mt.) kurulum yapılmalıdır.

 

Santralin elektrik bağlantısı, santral kurulumu yapılmadan önce mutlaka kontrol edilmeli ve gerekli ölçümler yapılmalıdır. Olası bir elektrik kesintisine karşın santrala akü bağlantısı yapılmalı ve merkezi UPS biriminden santrala güç verilmemelidir. Dahili ve harici hatların kablolamaları yapılırken renk kodlaması yapılmalı ve şablon çıkartılarak bağlantıları  yapılmalıdır. Kablo uçları mutlaka priz veya rozans kutuları ile bağlanmalıdır.

 

IP Telefon Santral kurulum ve montajı yapılırken, santrala verilen IP adres bloğunda networke bağlı cihazlar arasında IP çakışması olmamasına dikkat etmek gerekiyor. IP telefonlar kullanılacaksa, yoğun çağrı trafiğinin karşılayacak bir switch üzerinde IP telefonların birleştirilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Santral kurma işlemi tamamlandıktan sonra kullanıcıya santral çalışma talimatı ve santral yönetimi hakkında bilgi verilmelidir.

Detaylı Bilgi ve Teknik Servis İhtiyacınız için

0212 266 27 27 servis@uzmantelekom.com

Teknolojiyi Takip Edin

Teknoloji ve iş dünyası gelişmelerini takip etmek için bizi takip edebilirsiniz. Aşağıdaki kutuya ePosta adresinizi yazarak aylık bültenimize kayıt olabilirsiniz.