Karel İstanbul Yetkili Satıcı ve Servisi

IP Telefon Santrallarının Analog Santrallardan Farkı Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet hizmetlerinde de büyük bir kalite artışı sağlanmıştır. Bunun sonucunda günümüzde DSL ve FİBER altyapıları gelişti geniş bant internet hizmetleri yaygın bir kullanıma sahip oldu. Haliyle de İnternet hizmetlerindeki bu gelişim, işletmelerin iletişim ihtiyaçlarını da bu doğrultuda yönlendirmeye başladı.

IP Santrallar, internet hatları üzerinden bağlantı sağlayabildiğinden dolayı günümüzde firmalar için iletişimi sağlayabilmede en karlı sistemler olabilmektedir. Mevcut Analog santralların aksine IP santrallar, işletmelerdeki dahili hatlar arasındaki kablolama gereksinimini oradan kaldırdığından dolayı kurulum maliyetleri çok daha düşük seviyede olabilmektedir. Bununla beraber IP santrala baülı aboneler, kendi aralarında ücretsiz konuşabilme imkanı sağlanabildiğinden analog santrala göre iletişim giderleri çok daha düşük olabilmektedir.

Günümüzde mobil teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık haberleşmede sabit bir yere bağlı kalmak ortadan kalkabilmektedir. Analog santrallarda sabit bir analog masa telefonuna bağlı kalınmasının yanında IP santral kullanımında mobil cihazlar uygun soft phone programlarla IP santral abonesi olabilmektedir. Bu da firma dışında farklı yerlerlerde aynı network üzerinden iletişim sağlayabileceğinden dolayı yine iletişim maliyetlerini düşürmüş oluyor.

Analog santrallarda iç (dahili) ve dış(harici) hat kapasite artırımı, ilave donanım ve modüllerle sınırlı sayıda yükselebildiğinden dolayı maliyetler artabilmektedir. IP Telefon Santralları, yazılım tabanlı olduğundan IP abonelerin sayısının artırılması  lisans ile kolayca  yapılabilmektedir.

 

IP santralların analog santrallardan bir diğer farkı da tüm dünyada kullanılan SIP standardını destekleyen ürünlerin kullanılabilmesidir. Yani analog santrallarda sadece santral marka ve modeline uygun telefon modelleri kullanılabiliyorken IP PBX santrallar ise evrensel SIP standardına sahip donanımlar ile kullanılabilmektedir.  Bu özelliği sayesinde IP santrallar, farklı marka donanım ve yazılımlarla uyumlu olup ses, görüntü ve veri iletişimi sağlayabilmektedir. Kısacası telefon seti olarak istediğiniz marka ve modeli alıp kullanabilirsiniz.

 

Teknolojiyi Takip Edin

Teknoloji ve iş dünyası gelişmelerini takip etmek için bizi takip edebilirsiniz. Aşağıdaki kutuya ePosta adresinizi yazarak aylık bültenimize kayıt olabilirsiniz.